Jeśli masz pytania zadzwoń:

725 777 017

lub napisz: info@optimumtech.pl

nasi kolsultanci rozwieją
wszelkie wątpliwości


Skąd ciepło

 

Tak naprawdę pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania domu energię słoneczną przechowywaną w ziemi powietrzu czy wodzie. Pompa ciepła transportuje ciepło poprzez tak zwane wymienniki o których możesz przeczytać poniżej. Rodzaj pompy ciepła zależy od tego skąd pobierać będziemy ciepło

 

Odwiert pionowyOdwiert pionowy dla pompy ciepłaOdwiert pionowy pompa ciepła

 

Pionowy wymieninik odzyskuje energie słoneczną przechowywaną głęboko pod ziemią . Otwór wiercony jest w glebie bądź w skale i może mieć głębokość 100 a nawet 200 metrów. Głębokość odwiertu zależy od zapotrzebowania domu na ciepło i warunków gruntowych otoczenia.

Krążący mit o tym że odwiert nie będzie działał jeżeli kilka domów w pobliżu korzysta już z takiego rozwiązania jest nie prawdą . W zasadzie zdolność akumulowania energii słonecznej przez ziemię jest praktycznie bez limitu , ciepła wystarczy dla wszystkich.

Zalety 

- nie potrzebujemy dużej działki

- niewielki wpływ na działkę

- chłodzenie jest możliwe

 

Kolektor poziomyWymiennik poziomy pompa ciepła wrocław

 

Wymiennik poziomy pobiera zgromadzoną energię tuż pod powierzchnią ziemi . Jeżeli warunki gruntowe nie pozwalają na głęboki odwiert lub nie możesz wiercić z innych powodów wymiennik poziomy jest dobrym wyborem.  Zapętlone rury zakopane są ok 1,2m pod powierzchnią ziemi. Długość pętli zależy  od wielkości domu , mocy pompy ciepla i warunkow gruntowych

 

Zalety 

- niższy koszt wykonania w porównaniu z odwiertem pionowym

- może być stosowany także w jeziorze

-  wymiennik poziomy  utrzymuje stałą temperaturę przez cały rok

- Chłodzenie jest możliwe

 

Studnie Studnie zrzutowe pompy ciepła wrocław

 

W tym przypadku pompa ciepła odzyskuje ciepło z wody zrzucanej z jednej studni do drugiej i transportowanej do wymiennika ciepła. Po przejściu przez wymiennik woda pompowana jest do pierwszej studni i zrzucana by powtórzyć proces. To rozwiązanie jest świetne kiedy odkryjemy na swojej działce np. podziemną rzekę.

Zalety

- wysoka temperatura wody podziemnej przez cały rok

- chłodzenie jest możliwe

 

Powietrzepowietrzna pompa ciepła wrocław

 

W tym przypadku nie jest konieczne wiercenie czy  kopanie. Energia pobierana jest wprost z powietrza. Tego rodzaju rozwiązanie jest coraz powrzechniej stosowane z uwagi na łaty i szybki montaż szczególnie w obiektach modernizowanych.

Zalety

- mniejszy koszt inwestycyjny

- brak wykopów i odwiertów

- nie jest potrzebna duża adziałka

 

Kolektor poziomy

 

Odwiert pionowy

 

Powietrze